Jump to content

Dave Bassett

Full name: David Bassett
Birthdate: 04.09.1944
Birthplace: Stanmore
Nationality: England
Honours: None
Other clubs as manager: Wimbledon, Watford, Sheffield United, Crystal Palace, Nottingham Forest, Barnsley, Southampton (caretaker)
Serving Period: 10.10.2001 - 06.04.2002
Games: 28
Wins: 4
Draws: 8
Losses: 16
Manager Profile

Bassett twice took charge of City, first between 2001-02 and then for a shorter, caretaker role in 2004. As a player, he made just 35 Football League appearances having played for Wycombe Wanderers, St Albans City and Wimbledon before retiring relatively early due to injury and business commitments.

He was soon appointed a coach at Wimbledon with Dario Gradi in charge of the club and he was promoted to first team manager following the departure of Gradi to Crystal Palace in January 1981. Bassett had an instant impact, taking charge with the Dons in ninth and seeing them to promotion to what was then the Third Division in his first season in charge. All-in-all, Bassett transformed Wimbledon as a club in the following five seasons, earning three promotions in four seasons to guide the club to the First Division - just nine years after entering the Football League.

Despite Wimbledon's rapid success, many in the media slammed Bassett's style of play - long, route one football that wasn't easy on the eye, but was certainly effective during his time with the Dons. But in the summer of 1987 Bassett felt he'd taken Wimbledon as far as he could and moved on to a short-live spell with Watford, and then Sheffield United. Unfortunately, this left him with the dubious honour of being involved with two relegated clubs in the same season. He did, however, take the Blades back up to the top flight at the first time of asking.

He had spells at Nottingham Forest and Barnsley before joining City in October 2001. He was charged with the task of keeping the Foxes in the Premier League and he made a decent start, only for a four-month winless run from December condemning the team to relegation and an end to their six-year stay in the top tier of English football.

Micky Adams was brought in as his assistant that season, with the promise that Bassett would move 'upstairs' and becoming the Director of Football at the end of the season. He did just that, but took charge on a caretaker basis in October 2004 following Adams' resignation. He drew all four matches in charge and left the club when Craig Levein was appointed manager. He went on to take assistant manager roles with Southampton and Leeds United.

Competition Total Won Draw Lost F A Win %
League 26 3 8 15 19 42 11.54%
FA Cup 2 1 0 1 2 2 50%
League Cup 0 0 0 0 0 0 0%
Europe 0 0 0 0 0 0 0%
Other 0 0 0 0 0 0 0%
All matches 28 4 8 16 21 44 14.29%

All matches(28)

# Date Pos Result Opposition Competition
113.10.2001200 - 2Chelsea (A)Premier League
220.10.2001201 - 4Liverpool (H)Premier League
329.10.2001200 - 0Blackburn Rovers (A)Premier League
403.11.2001171 - 0Sunderland (H)Premier League
517.11.2001180 - 2Manchester United (A)Premier League
624.11.2001190 - 0Everton (H)Premier League
701.12.2001172 - 0Aston Villa (A)Premier League
808.12.2001190 - 4Southampton (H)Premier League
916.12.2001182 - 2Leeds United (A)Premier League
1022.12.2001191 - 1West Ham United (H)Premier League
1126.12.2001200 - 2Ipswich Town (A)Premier League
1229.12.2001202 - 2Bolton Wanderers (A)Premier League
1305.01.2002-2 - 1Mansfield Town (H)FA Cup 3
1412.01.2002200 - 1West Ham United (A)Premier League
1519.01.2002200 - 0Newcastle United (H)Premier League
1623.01.2002201 - 3Arsenal (H)Premier League
1726.01.2002-0 - 1West Bromwich Albion (A)FA Cup 4
1830.01.2002200 - 1Liverpool (A)Premier League
1902.02.2002202 - 3Chelsea (H)Premier League
2009.02.2002201 - 2Tottenham Hotspur (A)Premier League
2123.02.2002200 - 3Derby County (H)Premier League
2202.03.2002200 - 1Middlesbrough (A)Premier League
2309.03.2002201 - 1Charlton Athletic (H)Premier League
2416.03.2002202 - 2Southampton (A)Premier League
2523.03.2002200 - 2Leeds United (H)Premier League
2630.03.2002202 - 1Blackburn Rovers (H)Premier League
2701.04.2002201 - 2Sunderland (A)Premier League
2806.04.2002200 - 1Manchester United (H)Premier League

Dave Bassett transfers in

Player Club Fee Date
Alan Rogers Nottingham Forest £300,000 16.11.2001
Brian Deane Middlesbrough £150,000 29.11.2001
Jacob Laursen FC Copenhagen £400,000 10.01.2002
Paul Dickov Manchester City £150,000 22.02.2002

Dave Bassett bought 4 players for £1,000,000

Dave Bassett transfers out

Player Club Fee Date
Tim Flowers Stockport County On loan 26.10.2001
Damien Delaney Stockport County On loan 15.11.2001
Matthew Piper Mansfield Town On loan 20.11.2001
Kevin Ellison Stockport County £55,000 29.11.2001
Trevor Benjamin Crystal Palace On loan 19.12.2001
Dean Sturridge Wolverhampton Wanderers £350,000 24.12.2001
Simon Royce Brighton & Hove Albion On loan 25.12.2001
Ade Akinbiyi Crystal Palace £2,200,000 05.02.2002
Danny Thomas Bournemouth Unknown 08.02.2002
Trevor Benjamin Norwich City On loan 08.02.2002
Tim Flowers Coventry City On loan 19.02.2002
Simon Royce Manchester City On loan 15.03.2002
Trevor Benjamin West Bromwich Albion On loan 27.03.2002
Damien Delaney Huddersfield Town On loan 28.03.2002
Jacob Laursen Wolverhampton Wanderers On loan 28.03.2002

Dave Bassett sold 15 players for £2,605,000
Manager 3 of 38 ordered a-z

×
×
  • Create New...